0 4 min 3 lata

Choć higiena intymna może wydawać się tematem oczywistym, okazuje się, że warto o nim rozmawiać. Należy podkreślić, iż zdrowie intymne zależy przede wszystkim od składu mikrobioty pochwy. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o obecność patogenów – bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków, ale także o odpowiednią ilość bakterii prozdrowotnych, czyli tzw. mikrobioty ochronnej. Do głównych mikroorganizmów, które powinny znajdować się w pochwie zdrowej kobiety, aby zapewnić zdrowie intymne, należą bakterie z rodzaju Lactobacillus. Mówiąc o higienie intymnej i zdrowiu intymnym, działania muszą być więc ukierunkowane na wsparcie tych fizjologicznych bakterii. Może to wydawać się paradoksalne, lecz wspieranie fizjologicznej mikrobioty nie wymaga wprowadzania kolejnych interwencji, a często wręcz przeciwnie – odstąpienia od nich. Osobą, którą najlepiej o to zapytać jest położna.

Co ciekawe, temat higieny intymnej staje się szczególnie istotny dla kobiet zmagających się z nawracającymi infekcjami układu moczowo-płciowego:

  • zapalanie bakteryjne pochwy,
  • waginoza bakteryjna,
  • zapalenie grzybicze pochwy,
  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • zapalenie cewki moczowej.

Położna w Poznaniu – prywatna położna (Poznań, położna Poznań, położna Jeżyce, położna Grunwald), przyjmująca w Instytucie Mikroekologii ma dużą styczność z tym tematem w codziennej praktyce. Trafiają tu bowiem do jej gabinetu najczęściej pacjentki z nawracającymi infekcjami intymnymi, a także starające się o zajście w ciążę i z niepłodnością.

Higiena intymna a zdrowie intymne – jaki to ma związek?

Objawy infekcji intymnych mogą skłaniać kobietę do nadmiernego używania środków higienicznych o silnym działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, czy zwiększenia częstotliwości zabiegów higienicznych. Często zdarza się, że nawet kobiety nie mające potwierdzonych infekcji, mają dolegliwości, takie jak:

  • ból podczas stosunku,
  • ból pochwy i/lub cewki moczowej,
  • ból podbrzusza,
  • upławy,
  • pieczenie w okolicy pochwy i/lub cewki moczowej.

Takie objawy sprawiają, że kobiety podejmują również bardziej inwazyjne interwencje, takie jak: zastosowanie globulek dopochwowych, maści dopochwowych, czy irygacji pochwy. Niestety te zabiegi niszczą naturalną mikrobiotę (mikroflorę) ochronną pochwy, a zaburzenie to, czyli tzw. dysbioza mikrobioty pochwy, stwarza doskonałe warunki do namnożenia mikroorganizmów patogennych i rozwoju infekcji. Tworzy się wówczas błędne koło, ponieważ nasilające się dolegliwości stają się często powodem do zwiększenia higieny. Rola położnej polega więc na wychwyceniu tego oraz edukacji w zakresie ograniczenia czynności higienicznych i tym samym wsparcia naturalnej mikrobioty ochronnej pochwy.

Położna w Poznaniu (Prywatna połozna, Poznań) – holistyczna opieka położniczo-ginekologiczna

Położna (Poznań, położna Jeżyce, położna Grunwald) może zapewnić kompleksową opiekę położniczo-ginekologiczną kobiecie w każdym okresie życia. Często połozna (Poznań) prywatnie oferuje takie usługi. Bardzo ważnym elementem opieki położniczo-ginekologicznej sprawowanej przez położną jest aspekt edukacyjny. Dzięki temu, każda wizyta zwiększa świadomość zdrowotną kobiety, przyczynia się do wzrostu możliwości samoopieki oraz profilaktyki zdrowia. Związek higieny intymnej z nawracającymi infekcjami intymnymi doskonale to obrazuje, jak ważne jest całościowe podejście do zdrowia i edukacja w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *