Schorzenia kolan są dosyć powszechnymi dolegliwościami, które dotykają nie tylko ludzi w podeszłym wieku. Na różnego rodzaju kontuzje narażone są zwłaszcza dzieci, jednocześnie w tej grupie wiekowej samo postępowanie diagnostyczne może nastręczać wielu problemów — mali pacjenci często nie są w stanie określić, w jakich okolicznościach doszło do urazu i co dokładnie ich boli. Co więcej, wiele gabinetów nie dysponuje rezonansem magnetycznym czy USG, które mogłoby zobrazować zmiany w kolanie. Dobry ortopeda dziecięcy to więc podstawa.
Ortopeda dziecięcy – rozpoznanie problemu
Samo badanie RTG może być niewystarczające w przypadku urazów kolana u dziecka. Wiele patologii może być zwyczajnie niewidocznych, podobnie jak trudna do oceny może być sama rozległość uszkodzenia. Podejrzewając uraz kolana u dziecka, warto wcześniej dowiedzieć się, czy w gabinecie można wykonać także USG oraz rezonans magnetyczny kolana. Dopiero wówczas można ocenić, czy w badanym obszarze jest widoczne także np. uszkodzenie łąkotki czy, więzadeł i podjąć odpowiednie leczenie.
Urazy pośrednie zwykle wymagają jedynie podjęcia działań rehabilitacyjnych. W przypadku urazów bezpośrednich może się okazać, że dziecko będzie wymagało zabiegu chirurgicznego. Urazy ostre i nagłe wymagają podjęcia natychmiastowego leczenie i trafnej diagnostyki, co zdecydowanie przyspiesza czas rekonwalescencji pacjenta. O postępowaniu w przypadku urazu kolana u dziecka każdorazowo decyduje ortopeda dziecięcy.