Czym zajmuje się poradnia urazowo ortopedyczna? To miejsce, do którego zgłaszają się pacjenci z urazami lub chorobami narządu ruchu, czyli stawów, mięśni, kości czy ścięgien. W poradni diagnozuje się i leczy wszelkiego rodzaju urazy. Między innymi złamania kości, choroby zwyrodnieniowe, skręcenia stawów, choroby kości. W szczególnych przypadkach leczenie może doprowadzić do konieczności operacji.
Poradnia urazowo ortopedyczna oferuje pomoc następujących specjalistów: ortopedów, ortopedów dziecięcych, traumatologów oraz lekarzy medycyny sportowej. Każdy z nich początkowo przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem (lub rodzicem, jeśli pacjentem jest dziecko), sprawdza historię chorób i leczenie (warto mieć ze sobą całą dokumentację medyczną) oraz wielokrotnie zleca wykonanie dodatkowych badań. Są to najczęściej prześwietlenia kręgosłupa, USG, rezonans magnetyczny. Dzięki temu łatwiej podjąć dalsze kroki w leczeniu.
Lekarz medycyny sportowej
Bardzo ważną osobą w poradni urazowo ortopedycznej jest lekarz medycyny sportowej. Oferuje on pełną diagnozę, leczenie lub wskazanie do rehabilitacji osobom aktywnym fizycznie. Lekarz medycyny sportowej na podstawie przeprowadzonych badań wydaje także orzeczenia uprawniające do wykonywania sportu w określonej dziedzinie. Wizyta u tego specjalisty opiera się na wywiadzie, dokonaniu podstawowych pomiarów, takich jak określenie wzrostu i wagi pacjenta, a następnie dokonaniu niezbędnych badań ortopedycznych. Orzeczenie lekarza o stanie zdrowia pacjenta jest niezbędne, jeśli chce on wziąć udział w zawodach sportowych.