zabawki montessori
0 4 min 3 lata

Jeśli my, jako dorośli, odczuwamy nieraz zmęczenie z powodu nadmiaru bodźców, czy możecie sobie wyobrazić, jak znoszą to dzieci? Otoczone skomplikowanymi zabawkami o zbyt wielu kolorach, wydającymi mnóstwo dźwięków, mogą czuć się przytłoczone. Filozofia Montessori oferuje niesamowitą mądrość w tej dziedzinie i siłę tysięcy godzin obserwacji, które odpowiadają na pytania, na co dzieci reagują i czego potrzebują w swoim otoczeniu. Podejście Montessori sprawdza się doskonale podczas zakupów zabawek. Czym charakteryzują się zabawki Montessori i jak je rozpoznać?

Dlaczego warto kupić dziecku zabawki Montessori?

Według Marii Montessori – włoskiej neuropsycholog i pedagog, żyjącej w latach 1870 – 1952 – zabawa jest podstawowym narzędziem do nauczania ważnych umiejętności i wydobywania talentów z dzieci. Od najmłodszych lat należy proponować im zabawy, które stymulują ich wyobraźnię, zdolności manualne, koordynację i kreatywność. Podobnie, dostarczane im przedmioty, takie jak zabawki sensoryczne, powinny rozwijać zmysły i sprawność motoryczną maluchów.

Dzięki zabawkom Montessori, odznaczającymi się elementami reliefu, ciekawymi kształtami i kolorami, dziecko będzie obserwować i wykorzystywać przedmioty, zawsze pod opieką osoby dorosłej, aż do zrozumienia ich użyteczności i funkcjonowania. Zaprojektowane dla dzieci w wieku od 1 do 12 lat, ale szczególnie dla grupy wiekowej od 3 do 6 lat, akcesoria te pomagają dzieciom być bardziej spontanicznymi, odpowiedzialnymi i niezależnie myślącymi. Uczą one samokontroli i poszukiwania rozwiązań, aby pokonać wszelkie przeszkody.

Czym zabawki Montessori różnią się od innych, dostępnych na rynku zabawek?

Zabawki Montessori są proste i skonstruowane zgodnie z zasadami logiki, jak łamigłówka z trójkątem, kołem i kwadratem w trzech różnych, wyrazistych kolorach. Dziecko ma do rozróżnienia trzy podstawowe struktury geometryczne i nie rozpraszają go przypadkowe kształty czy dekoracyjne obrazki. Ta łamigłówka pozwala dziecku na spokojnie dopasować dziecku elementy do przeznaczonych na nie otworów. Gdyby było ich za dużo, maluch mógłby się pogubić i zniechęcić do rozwiązania problemu.

Pomoce Montessori są funkcjonalne i konstruktywne. Pomagają one najmłodszym w uporządkowany i aktywny sposób poznawać realny świat, jak np. drewniane puzzle botaniczne czy zestaw dla dzieci do sprzątania. Często są to jednocześnie zabawki sensoryczne, oddziałujące na rozwój zmysłów. Wydające charakterystyczne dźwięki puszki szmerowe to zestawy jednakowych pojemników, tworzących pary tak samo brzmiących pudełek. Dziecko uczy się dzięki nim rozróżniania i klasyfikacji dźwięków. Po więcej informacji zerknij tu:

A może szukacie fajnych pomysłów na prezenty na Mikołajki? Bardzo polecany sklep to https://raczkujemy.pl/na-mikolajki/ – sprawdźcie sami jak fajny asortyment można tam zamówić.

Poszukując zabawek Montessori, zwróć uwagę na stopień skomplikowania zabawki i wykorzystane tworzywo. Zabawa nimi powinna opierać się na jasnych regułach. Prawdziwe zabawki Montessori wykonane są z naturalnych materiałów, maksymalnie przyjaznych dla dziecka – najczęściej z drewna. Wyposażony w tę wiedzę, możesz śmiało ruszać na zakupy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *